Отримати консультацію
Заповніть поля форми нижче для запису на консультацію
Заповніть поля форми нижче для запису на консультацію
У буддизмі є така практика – медитація радості, кава-медитація. Кожен день, перед сном, треба згадувати, що гарного ти зробив іншим людям і радіти. Радіти за них, радіти за себе і за свою гарну карму.
Коли я почала практикувати у 2020 році, все складалося легко і просто. Я могла щиро посміхатися із зачиненими очима, засинати із посмішкою та прокидатися з нею ж. З вагітністю я перестала це робити, бо була купа інших практик і ритуалів які мені допомагали свідомо та у задоволенні проживати цей період.
А потім і зовсім стало не до практик.
І от влітку 2022 року я знов повертаюся до кава-медитації. І розумію, що не можу радіти. Нічого не відчуваю всередині. Так, спогади про те, як я допомагала іншим, приходять до мене, але це не викликає емоцій. Жодних.
Так само як улюблена музика. Або смачна їжа. Або ароматний фільтр. Або улюблений фільм. Або захід сонця у горах.
Нічого. Що трапилося?
Трапилося багато стресу. Багато душевного болю.
Трапилося народження дитини з аномалією розвитку і невтішні діагнози лікарів. Потім півроку пошуків лікаря, відповідальність вибору, операція, реанімація і складне відновлення.
Трапився переїзд, якого я не шукала, якого боялася, але який був необхідним на той час.
Трапилися панічні атаки та повна дезорієнтація у своєму житті.
Трапилася війна. Трапився Харків. Маріуполь. Буча. Ізюм. Кременчук. Бахмут…
Трапилися безліч людський трагедій, як знайомих, так і ні, але всі вони сприймалися як рідні, бо ніщо так не зближує людей, як спільне горе.
Трапилися безсонні ночі, коли в голові без перерви блукала одна лише думка «А якщо б це були ми? А якщо б це була моя дитина?»
Трапилися місяці почуття провини і безсилля перед тим, що коїться. А потім безкінечні спроби допомогти бодай комусь і повідомлення про те, що «вже не актуально».
Наша психіка так влаштована, що коли кількість стресу доходить до певної межі (і у кожного вона своя, але у всіх є), то емоції блокуються. Всі. Як погані, так і гарні. Це як режим енергозбереження на телефоні, ми працюємо у пів сили, щоб дотягнути до підзарядки, коли зможемо відпочити та відновитися.
Тільки от незрозуміло, коли це станеться, бо майже кожного дня чергові новини виносять ще на декілька днів зі стану «я намагаюся бути у нормі».
Відчепитися від себе.
Прийняття факту, що зі мною це сталося та прохання допомоги.
Стратегія маленьких кроків.
Прийняти непостійність цього світу – стабільності нема і ніколи не було.
Пізнавати себе, свої реакції, емоції, працювати над своїм станом.
Пробачити.
Поки всередині нас живуть злість, агресія, ненависть – ми не зможемо вилікуватись. Це як пухлина, яка під’їдає наші сили кожного дня. Для того, щоби відпустити їх треба розуміти.
Прощення – це НЕ:
Прощення – ЦЕ:
І наостанок.
Намагатися радіти. Нехай і не вдається одразу, але шукати своїх людей, свою каву, свої пейзажі, та свою музику.
І одного дня обов’язково вийде. Може не так яскраво і легко, як то було у 20 років. Є шрами, які з нами вже назавжди.
Але точно вийде, по-новому, по-дорослому, більш свідомо та з відчуттям неймовірної цінності цього моменту і вдячності за кожну секунду.